Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2016 r., sygn. II OSK 2724/14
W przypadku zdarzenia polegającego na spowodowaniu przekroczenia standardów jakości gleby lub ziemi, konieczne jest przede wszystkim przedstawienie wyników analiz potwierdzających brak takiego zanieczyszczenia w okresie bezpośrednio poprzedzającym dzierżawę terenu w stosunku do badań wykonanych w trakcie tej dzierżawy lub po jej zakończeniu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) del NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. S.A. z/s w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lipca 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 845/14 w sprawie ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku przywrócenia środowiska do stanu właściwego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 1 lipca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej jako "skarżąca spółka") na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z [...] marca 2014 r. w przedmiocie nałożenia obowiązku przywrócenia środowiska do stanu właściwego.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że pismem z 18 czerwca 2003 r. B. S.A. w W., działając w imieniu skarżącej spółki, wystąpiła do Prezydenta Miasta Legnica o uzgodnienie warunków remediacji. Jako podstawę wniosku spółka wskazała art. 106 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U z 2013 r. poz. 1232 ze zm., dalej jako "p.o.ś."). Spółka złożyła wniosek uwzględniając wyniki badań przeprowadzonych na terenie eksploatowanej w latach 1982-2000 stacji paliw dla lokomotyw spalinowych [...] w Legnicy. Wykonane w 2000 r. badania geologiczne stwierdziły znaczną degradację środowiska gruntowo-wodnego produktami ropopochodnymi, natomiast pomiary zrealizowane w kwietniu 2001 r. oraz styczniu 2003 r. wykazały w zainstalowanych na przedmiotowym terenie piezometrach występowanie wolnej frakcji produktu naftowego.