Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2016 r., sygn. I OSK 3355/15

Wydanie decyzji bez podstawy prawnej ma miejsce wówczas, gdy albo w obowiązującym porządku prawnym nie ma normy, która umocowuje administrację publiczną do działania albo taka norma jest, ale nie spełnia wymagań stawianych podstawie prawnej, w tym zwłaszcza w zakresie formy rozstrzygnięcia, a szczególnie wówczas, gdy określony obowiązek lub uprawnienie powstają z mocy prawa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Popowska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant starszy asystent sędziego Anna Siwonia- Rybak po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 lipca 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 450/15 w sprawie ze skargi D. S. na decyzję Rektora [...] w K. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów 1. uchyla zaskarżony wyrok i stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Dziekana Wydziału [...] w K. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...], 2. zasądza od Rektora [...] w K. na rzecz D. S. kwotę 777 (siedemset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oddalił skargę D. S. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Rektora [...] Wyższej Szkoły im. [...] w K. (dalej Uczelnia).

W jego uzasadnieniu Sąd podał, że decyzją Dziekana Wydziału [...] tejże Szkoły z dnia [...] stycznia 2015 r., wydaną na podstawie art. 190 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 527 ze zm.), dalej cytowana jako ustawa, skreślono D. S. z listy studentów z powodu niepodpisania przezeń propozycji rozwiązania umowy o warunkach odpłatności za studia. Jak wskazano w jej motywach, Senat Uczelni w dniu [...] września 2014 r. podjął uchwałę o likwidacji kierunku [...], a uczynił to z uwagi na brak rekrutacji przez dwa kolejne lata i brak minimum kadrowego. Spowodowało to konieczność rozwiązania zawartej umowy o warunkach odpłatności za studia. Ponieważ student nie podpisał przedłożonego mu porozumienia w tej materii, konieczne stało się skreślenie go z listy studentów. Rektor Uczelni nie uwzględnił odwołania D. S., w którym eksponował on naruszenie przywołanego przepisu ustawy i przepisów procesowych, żądając umożliwienia mu kontynuowania nauki. Rektor stwierdził, że zniesienie kierunku studiów skutkuje obligatoryjnym skreśleniem z listy studentów, która to lista przestała istnieć. Zważył nadto, iż Uczelnia zaproponowała studentom likwidowanego kierunku studia na innych krakowskich uczelniach, jednak odwołujący się na to nie przystał. Niepodpisanie przez niego porozumienia o rozwiązaniu umowy o odpłatności za studia musiało zatem powodować podjęcie decyzji o skreśleniu go z listy studentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00