Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 maja 2016 r., sygn. II OSK 2202/14

O kwalifikacji danego przedmiotu jako odpadu rozstrzyga przesłanka pozbycia się, mogącego być działaniem faktycznym, zamierzonym lub nakazanym. Przesłankę tę można więc stwierdzić wyłącznie na podstawie zachowania posiadacza przedmiotu (substancji), z uwzględnieniem okoliczności obiektywnych umożliwiających odtworzenie zamiarów jaki mu przyświecał w stosunku do tego przedmiotu. Nie chodzi tu przy tym o utratę kontroli nad przedmiotem, lecz zasadniczą zmianę jego wykorzystania, odmienną od głównego przeznaczenia, do którego przestał on się nadawać, zwłaszcza gdy zmiana ta może spowodować negatywne następstwa dla człowieka lub środowiska.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski /spr./ Protokolant: starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 288/14 w sprawie ze skargi J. M. na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie wezwania do oddania odpadu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

II OSK 2202/14

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J.M. na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] listopada 2013 r. w przedmiocie wezwania do oddania odpadu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

W dniu 2 listopada 2012 r., w wyniku zgłoszenia nabycia wewnątrzwspólnotowego uszkodzonego pojazdu marki: VOLKSWAGEN TRANSPORTER T5, o numerze identyfikacyjnym nadwozia: [...], sprowadzonego z terytorium Niemiec na terytorium Polski przez skarżącego, funkcjonariusze Urzędu Celnego I w Łodzi ujawnili nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadu. W wyniku działań kontrolnych ustalono rodzaj odpadu: zużyty lub nienadający się do użytkowania pojazd oraz zgromadzono następujące dokumenty: formularz wniosku o przeprowadzenie oceny towaru, kopię deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego, kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu, kopię faktury zakupu Nr [...] z dnia [...] października 2012 r., kopię opinii rzeczoznawcy Nr [...] z dnia [...] października 2012 r. oraz dokumentację fotograficzną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00