Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2016 r., sygn. II OSK 2420/14

Akt zgonu stanowi dowód faktu, miejsca i daty zgonu oznaczonej z imienia i nazwiska osoby. Wszystkie te okoliczności stanowią "zdarzenie", które jest stwierdzone danym aktem stanu cywilnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski Protokolant asystent sędziego Anna Górska po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej U. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 410/14 w sprawie ze skargi D. D. i A. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji I. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, II. zasądza od D. D. i A. K. solidarnie na rzecz U. S. kwotę 400 zł (czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 maja 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 410/14, po rozpoznaniu sprawy ze skargi D. D. i A. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z [...] stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji, uchylił zaskarżoną decyzję.

Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy.

Pismem z dnia 16 stycznia 2012 r., Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego [...], wystąpił do Wojewody Mazowieckiego o wszczęcie postępowania w sprawie unieważnienia jednego z dwóch aktów zgonu S. N.

Wojewoda Mazowiecki decyzją z [...] kwietnia 2012 r., nr [...] orzekł o unieważnieniu aktu zgonu nr [...] sporządzonego [...] marca 2002 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego [...] na imię i nazwisko S. N., córka P. B., urodzona [...] grudnia 1894r., zmarła [...] sierpnia 1933 r. w W. wskazując, że jest to akt wtórny i późniejszy względem aktu nr [...] z dnia [...] sierpnia 1933 r. sporządzonego na imię i nazwisko S. N., urodzona w 1878 r. i zmarła [...] sierpnia 1933 r. w W., a więc został sporządzony przy błędnym założeniu braku pierwotnego aktu zgonu. Ponadto organ I instancji wskazał, że kserokopia reprodukcji wykonanej z aktu stanu cywilnego Cerkwii Prawosławnej pw. [...] w W. potwierdza, iż w roku 1878 urodziła się S. N. W postępowaniu tym brała udział jedna strona, tj. D. D., która nie wniosła odwołania od ww. rozstrzygnięcia Wojewody Mazowieckiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00