Wyrok NSA z dnia 5 maja 2016 r., sygn. II OSK 2075/14
Uzyskanie stosownego orzeczenia, np. w zakresie opróżnienia lokalu może pociągać za sobą możliwość wymeldowania. Dlatego trwające w odniesieniu do przedmiotowego lokalu spory cywilne pomiędzy stronami postępowania nie mają wpływu na wynik sprawy. O tym właśnie przesądza ewidencyjny charakter zameldowania, choć określone działania prawne mogą obrazować istnienie uzewnętrznionego zamiaru przebywania w lokalu, w odróżnieniu od wewnętrznego przekonania, które z reguły w tego rodzaju postępowaniach ewidencyjnych uzyskuje się w postaci odebrania od strony stosownego oświadczenia.
Teza od Redakcji
Dnia 5 maja 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski /spr./ Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Polskiego Związku Działkowców Okręgowy Zarząd w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 kwietnia 2014 r. sygn. akt III SA/Gd 80/14 w sprawie ze skargi A. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt III SA/Gd 80/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, uwzględniając skargę A. J., uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...], i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia [...] października 2013 r., nr [...], w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Z wnioskiem o wymeldowanie A. J. z pobytu stałego z lokalu nr [...] przy ul. [...] w G. wystąpił Polski Związek Działkowców, zwany dalej "PZD", Okręgowy Zarząd w G..