Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2016 r., sygn. II OSK 2361/15
Ochrona dokumentacji medycznej jest zapewniona przez obowiązek podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych pozostawienia kopii lub pełnego odpisu wykonanej dokumentacji. Przyjęcie wykładni, że tylko dla innych celów dopuszczalne jest wydanie oryginału dokumentacji jest nie do przyjęcia.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie NSA Barbara Adamiak (spr.) del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Pacjenta od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lipca 2015 r. sygn. akt VII SA/Wa 724/15 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] stycznia 2015 r. znak [...] w przedmiocie naruszenia zbiorowych praw pacjenta 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od M. S. na rzecz Rzecznika Praw Pacjenta kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 1 lipca 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 724/15, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. S. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] stycznia 2015 r. znak [...] w przedmiocie naruszenia zbiorowych praw pacjenta, uchylił zaskarżoną decyzję.
Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy.
Rzecznik Praw Pacjenta decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r., znak: [...] uznał praktyki stosowane przez M. S., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą: "[...]", polegające na nieudostępnianiu pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta, dokumentacji medycznej poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, mające na celu ograniczenie prawa pacjentów do dokumentacji medycznej, o których mowa w art. 23 ust. 1 i art. 27 pkt 3 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r. poz. 159 ze zm.), jako naruszające zbiorowe prawa pacjentów i nakazał ich zaniechanie, zobowiązał do złożenia informacji o stopniu realizacji działań niezbędnych do zaniechania stosowania rzeczonych praktyk, które naruszają zbiorowe prawa pacjentów w nieprzekraczalnym trzydziestodniowym terminie, licząc od dnia otrzymania decyzji oraz nadał decyzji w pkt 1 rygor natychmiastowej wykonalności.