Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2016 r., sygn. I OSK 3269/14
Podstawa kasacyjna naruszenia art. 141 § 4 p.p.s.a. zasługuje na uwzględnienie po pierwsze, gdy uzasadnienie wyroku nie zawiera wszystkich elementów wymienionych w tym przepisie i po drugie, gdy w ramach przedstawiania stanu sprawy sąd pierwszej instancji nie wskaże jaki i dlaczego stan faktyczny przyjął za podstawę orzekania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Wiśniewska (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant sekretarz sądowy Paweł Florjanowicz po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 362/14 w sprawie ze skargi L. C. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku o przydzielenie lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 362/14 oddalił skargę L. C. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (dalej "Prezes WAM") z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...] (dalej "decyzja z dnia [...] grudnia 2013 r.") w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku o przydzielenie lokalu mieszkalnego.
W uzasadnieniu powyższego wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną:
L. C. w dniu [...] maja 2013 r. złożyła do Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w O. (dalej "Dyrektor WAM") wniosek o przydzielenie lokalu nr [...] przy ulicy [...] w B., podając, że prawie od 30 lat nikt w nim nie mieszka. Poinformowała, że w dniu [...] grudnia 2007 r. została wyeksmitowana z pięciopokojowego mieszkania nr [...] przy ul. [...], chociaż nie było zadłużone. W 1998 r. jej mąż S. C., z zawodu żołnierz, odszedł do innej kobiety i wówczas rozpoczęła starania o zamianę mieszkania na mniejsze. Utrzymuje się z alimentów od byłego męża, które nie wystarczały na opłacenie czynszu mieszkania o powierzchni 84 m². Do zamiany mieszkania na mniejsze nie doszło, ponieważ S. C. nie wyraził zgody, zaś [...] lutego 2002 r. zrzekł się mieszkania położonego w B. przy ulicy [...] na jej rzecz oraz syna A.