Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2016 r., sygn. I OSK 1694/14
Kontrola sądowa legalności rozstrzygnięcia w zakresie uposażenia musi uwzględniać rzeczywiście zawiązany stosunek służbowy. Treść stosunku służbowego w zakresie stanowiska służbowego jest kształtowana decyzją o wyznaczeniu na stanowisko służbowe. W trakcie kontroli sądowej, uprawnień żołnierza do uposażenia nie można wywodzić z hipotetycznego stosunku służbowego, który zdaniem żołnierza zawodowego, z uwagi na regulacje materialnoprawne oraz rzeczywiście wykonywane obowiązki, powinien być zawiązany między nim, a organem wojskowym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Sędzia del. WSA Sławomir Antoniuk Protokolant: st. asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1837/13 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego o wyznaczeniu na stanowisko służbowe oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 stycznia 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 1837/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. S. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego o wyznaczeniu na stanowisko służbowe.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
Rozkazem personalnym z dnia [...] września 2012 r., nr [...] Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zwolnił referenta prawnego w Dowództwie 12 Brygady Zmechanizowanej K. S. z zajmowanego stanowiska służbowego i wyznaczył ją na stanowisko służbowe referenta prawnego w Inspektoracie Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Lotów, przyznając grupę uposażenia U:14A.