Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 lutego 2016 r., sygn. II OSK 1316/14

Zwrot oczywisty w języku polskim oznacza, że coś jest bezsporne, pewne, nie budzi wątpliwości. Natomiast błąd pisarski to widoczne, wbrew zamierzeniom osoby piszącej jakiś tekst, niewłaściwe użycie wyrazu, przeinaczenie, ewidentnie mylna pisownia, niezamierzone opuszczenie jednego lub więcej wyrazów, błąd w tzw. literówce, błąd ortograficzny lub gramatyczny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Gl 1364/13 w sprawie ze skargi M.G. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie aktów stanu cywilnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 12 grudnia 2013r., sygn. akt II SA/Gl 1364/13, oddalił skargę M. G. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie aktów stanu cywilnego.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Pismem z dnia 15 grudnia 2012 r. M. G. zwrócił się z wnioskiem o sprostowanie, na podstawie art. 28 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, oczywistego błędu pisarskiego w akcie zupełnym małżeństwa nr [...] z dnia [...] sierpnia 1961 r.

Decyzją z dnia [...] lutego 2013 r. Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w P. sprostował oczywisty błąd pisarski w akcie małżeństwa nr [...] sporządzony w księdze znajdującej się w Urzędzie Stanu Cywilnego w P., przez zastąpienie błędnie wpisanego nazwiska "D." prawidłowym nazwiskiem "D.". W podstawie prawnej tej decyzji organ przywołał art. 28 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, a wskazując na art. 107 § 4 k.p.a. odstąpił od uzasadnienia decyzji z uwagi na uwzględnienie w całości żądania strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00