Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2016 r., sygn. I OSK 2303/14

Adresat wniosku powinien ustalić, ocenić i wykazać, w przypadku odmowy, że udzielenie żądanej informacji nie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy Porąbka od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 maja 2014 r. sygn. akt IV SAB/Gl 48/14 w sprawie ze skargi I.K. na bezczynność Wójta Gminy Porąbka w przedmiocie informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Skarżący zwrócił się w dniu 27 grudnia 2013 r. do Wójta Gminy Porąbka w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej z wnioskiem o udostępnienie mu danych dotyczących wysokości nakładów poniesionych w latach 2010-2013 na utrzymanie obiektów komunalnych pozostających w dyspozycji klubów sportowych (LKS Groń Bujaków, LKS Czaniec, KS Soła Kobiernice oraz LKS Zapora Porąbka) w tym koszty remontów, koszty utrzymania oraz danych dotyczących umorzeń zobowiązań finansowych na rzecz tych klubów na podstawie stosownej uchwały Rady Gminy Porąbka i ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa lub innych podstaw prawnych. W odpowiedzi uzyskał pismo organu z dnia 10 stycznia 2014 r., w którym poinformowano wnioskodawcę o konieczności wykazania szczególnie istotnych powodów dla interesu publicznego do uzyskania żądanej informacji, gdyż jest to informacja przetworzona. Pouczono jednocześnie wnioskodawcę, że organ nie ma obowiązku domniemywać, jaki interes legł u podstaw żądania, a strona winna ten interes wykazać. Wskazano także, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, gdy podmiot zobowiązany do udzielenie informacji publicznej nie dysponuje gotową informacją lecz wymaga to podjęcia dodatkowych czynności polegających np. na sięgnięciu do dokumentacji źródłowej wtedy wytworzenie dokumentu wskazywać będzie na proces jej przetworzenia. Powołano się tu na orzecznictwo sądów administracyjnych oraz piśmiennictwo prawnicze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00