Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2016 r., sygn. I OSK 2678/14

Policja

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Ciąglewicz, Sędzia NSA Bożena Popowska (spr.), Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik, Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojciecha P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 2 lipca 2014 r. sygn. akt II SA/Bd 504/14 w sprawie ze skargi Wojciecha P. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania dyscyplinarnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Bd 504/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę W. P. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania dyscyplinarnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W dniu [...] października 2013 r. Komendant Miejski Policji w G. wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec aspiranta sztabowego W. P.

Orzeczeniem z dnia [...] marca 2014 r. Komendant Miejski Policji w G., na podstawie art. 135j ust. 1 pkt 4 ustawy o Policji, umorzył ww. postępowanie dyscyplinarne jako bezprzedmiotowe, z uwagi na zwolnienie obwinionego ze służby w Policji.

Orzeczeniem z dnia [...] kwietnia 2014 r. Komendant Wojewódzki Policji, po rozpatrzeniu odwołania W. P., utrzymał w mocy ww. orzeczenie. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Komendant wskazał, że z dniem [...] lutego 2014 r. W. P. został prawomocnie zwolniony ze służby w Policji, na mocy rozkazu personalnego nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w G. z dnia [...] stycznia 2014 r. Podstawę prawną zwolnienia ze służby stanowił art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji, z uwagi na orzeczenie trwałej niezdolności policjanta do służby przez komisję lekarską. W dacie zwolnienia obwinionego ze służby wszczęte przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne było zawieszone na mocy postanowienia Komendanta Miejskiego Policji w G. z dnia [...] października 2013 r. Komendant podkreślił, że w postępowaniu dyscyplinarnym nie wykonano zasadniczej czynności dowodowej, jaką jest przesłuchanie obwinionego na okoliczność przedstawionego mu zarzutu. Czynności tej nie wykonano z przyczyn niezależnych od organu prowadzącego postępowanie dyscyplinarne - braku zgody lekarza, który orzekł czasową niezdolność obwinionego do służby z powodu choroby, na udział obwinionego w czynnościach dowodowych i zapoznania go z aktami postępowania dyscyplinarnego. Bezwzględny wymóg uzyskania takiej zgody, warunkujący możliwość wykonania z obwinionym ww. czynności wynika z art. 135f ust. 10 ustawy o Policji. W dacie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego obwiniony korzystał ze zwolnienia od zajęć służbowych z powodu choroby i takie zwolnienie trwało do czasu rozwiązania stosunku służbowego. Lekarz, który wystawił zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności W. P. do służby, stwierdził, że nie może on brać udziału w postępowaniu dyscyplinarnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00