Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 października 2016 r., sygn. II GSK 3246/16

Jednocześnie przyjmuje się, że na zakwalifikowanie aktu do kategorii decyzji nie ma wpływu nazwa tego aktu. W orzecznictwie NSA wyraża się stanowisko, zgodnie z którym do uznania przejawu działalności organu administracji publicznej za decyzję administracyjną, a w konsekwencji do poddania go kontroli sądowej wystarcza, że dane rozstrzygnięcie zawiera minimum niezbędnych elementów formalnych tj. oznaczenie organu administracji, wskazanie adresata rozstrzygnięcia, rozstrzygnięcie o istocie sprawy oraz podpis reprezentującego organ.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie NSA Andrzej Kisielewicz Małgorzata Rysz (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 25 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej X. Sp. z o.o. Sp.k. w W. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 39/16 w sprawie ze skargi X. Sp. z o.o. Sp.k. w W. na pismo Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania świadectwa zawodowego uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 23 marca 2016 r., sygn. akt V SA/Wa 39/16, odrzucił skargę X. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa na pismo Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2015 r. w przedmiocie odmowy dopuszczenia do egzaminu zawodowego osoby ubiegającej się o wydanie świadectwa zawodowego uprawniającego do zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji nadzorującego loterię promocyjną.

Sąd I instancji orzekał przyjmując następujący stan sprawy:

W dniu 17 lutego 2015 r. do Ministerstwa Finansów wpłynął wniosek X. Sp. z o.o. Sp.k. (dalej: skarżąca) o wydanie świadectwa zawodowego dla M.K. uprawniającego do zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji nadzorującego loterię promocyjną. Pismem z dnia 26 lutego 2015 r. skarżąca została poinformowana o konieczności uzupełnienia ww. wniosku poprzez przesłanie, w terminie 7 dni od otrzymania niniejszego pisma, kopii aktualnego zezwolenia na urządzanie loterii promocyjnej. Spółka nie uzupełniła przedmiotowego wniosku we wskazanym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00