Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 czerwca 2016 r., sygn. I GSK 1754/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant asystent sędziego Marta Woźniak po rozpoznaniu w dniu 17 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 555/14 w sprawie ze skargi A. D. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. D. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. 2400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 555/14 oddalił skargę A. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2014 r., Dyrektor Izby Celnej w G. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia [...] grudnia

2013 r., nr [...] określającą skarżącemu A. D. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju w wysokości 34 802,00 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy wskazał, że w wyniku wszczętego postępowania ustalono, że skarżący nabył [...] sierpnia 2011 r. na terenie Niemiec samochód marki A. Nastepnie skarżący przemieścił pojazd na terytorium kraju i w dniu 12 sierpnia 2011 r. zarejestrował go jako samochód ciężarowy. Od przedmiotowego pojazu nie została złożona deklaracja uproszczona nabycia wewnatrzwpsólnotowego. (AKC-U). Organ uzyskał od spółki V. G. P. informację, iż przedmiotowy pojazd został wyprodukowany jako osobowy, 7 miejscowy z nadwoziem typu kombi, przeszklony, bez stałej przegrody. Ponadto organ wskazał, że pojazd marki A. jest samochodem z segmentu SUV, produkowanym na tej samej płycie podłogowej co samochody marki P. C. i V. T. Auto to występuje w wersji pięcio- i siedmioosobowej, z bogatym wyposażeniem. Standardowo w pojeździe kanapa tylna posiada dzielone i składane oparcie. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach internetowych model A. jest bogato wyposażonym, luksusowym samochodem osobowym. Przeprowadzenie oględzin przedmiotowego pojazdu nie było możliwe z uwagi na sprzedaż przedmiotowego pojazdu kontrahentowi z zagranicy. Okoliczność ta stwierdzona została na podstawie umowy komisu zawartej przez skarżącego ze spółką E.P. [...] lipca 2013 r. W oparciu o zgromadzone dowody oraz posiadaną ogólną wiedzę na temat pojazdów marki A. Dyrektora IC stwierdził, że nabyty wewnątrzwspólnotowo pojazd jest samochodem osobowym klasyfikowanym do pozycji 8703 Nomenklatury Scalonej. Tym samym skarżący dokonując jego wewnątrzwspólnotowego nabycia wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem akcyzowym i stał się podatnikiem podatku akcyzowego. Za datę powstania obowiązku podatkowego organ uznał dzień 9 sierpnia 2011 r., tj. Dzień w ktorym sporządzono tłumaczenie z języka niemieckiego dokumentów dotyczących przemiotowego pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00