Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2016 r., sygn. I GSK 1710/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Małgorzata Rysz Protokolant Nina Pruk po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego E. Spółki z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 26 maja 2014 r., sygn. akt III SA/Gl 49/14 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego E. Spółki z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] października 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego E. Spółki z o.o. w L. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 900 (dziewięćset) złotych kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 26 maja 2014 r., sygn. akt III SA/Gl 49/14 oddalił skargę Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego E.sp. z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] października 2013 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Decyzją z [...] października 2013 r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Katowicach utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Naczelnika Urzędu Celnego w K. z [...] czerwca 2012 r., określające Spółce wysokość zobowiązania podatkowego, a zarazem zaległości podatkowej za styczeń 2008 r. w wysokości 6 708 zł.

Jak wynika z uzasadnienia, w wyniku przeprowadzonej przez Naczelnika Urzędu Celnego w K. kontroli co do prawidłowości stosowania przez spółkę obniżonej stawki podatku akcyzowego dla oleju opałowego wykorzystywanego do celów grzewczych w okresie od września 2007 r. do lutego 2009 r. zakwestionowano oświadczenie z 7 lutego 2008 r., dotyczące sprzedaży oleju opałowego z 30 stycznia 2008 r. z uwagi na jego złożenie w dacie późniejszej niż wynikała z faktury sprzedaży.

Organ stwierdził, że oświadczenia zawierające deklaracje co do przeznaczenia olejów opałowych na cel opałowy muszą spełniać wymogi prawa formalne i materialne, bowiem tylko oświadczenia spełniające wszystkie wymogi formalne, dają prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego. Podkreślił, iż konkretyzacja stawki podatku akcyzowego następuje w chwili sprzedaży, a zatem oświadczenie winno być prawidłowe w dniu sprzedaży i nie może być później uzupełnione. W opinii organu II instancji sporne oświadczenie nie pozwalało na potwierdzenie przebiegu transakcji, dlatego nie uprawniało do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00