Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2016 r., sygn. I GSK 1677/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Protokolant Beata Cisek - Chojnacka po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 25 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 142/14 w sprawie ze skargi I. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od I. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. 2400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 25 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 142/14, oddalił skargę I. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 6 lutego 2014 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Decyzją z dnia 9 grudnia 2013 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Suwałkach określił [...] zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...], w wysokości [...]zł.

Organ wskazał, że przeprowadzona kontrola podatkowa ujawniła, iż skarżący w dniu 18 czerwca 2008 r. dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki [...] i nie rozliczył z tego tytułu podatku akcyzowego. Samochód został sprowadzony do Polski w dniu przeprowadzania badań technicznych, tj. 7 sierpnia 2008 r. Następnie, w dniu 25 października 2013 r. organ dokonał oględzin nabytego pojazdu w obecności strony postępowania, w wyniku których ustalono, iż samochód marki [...] jest pojazdem dwubryłowym typu pick-up, długość wewnętrzna skrzyni ładunkowej - 1290 mm, rozstaw kół - 3000 mm, kabina kierowcy i pasażera z dwoma rzędami siedzeń, dwa z przodu i kanapa z tyłu, wyposażenie kabiny typowe dla samochodu osobowego, tapicerowane siedzenia, podłokietniki na wszystkich czterech drzwiach, zagłówki na wszystkich pięciu siedzeniach, pasy bezpieczeństwa dla pięciu osób, szyby w czterech bocznych drzwiach przeszklone i otwierane. Skarżący oświadczył, że podatku akcyzowego nie zapłacił, gdyż był przekonany, że jest to samochód ciężarowy zarejestrowany w N. jako L. Dodał, że żadnych zmian konstrukcyjnych w pojeździe nie dokonywał.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00