Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2016 r., sygn. I GSK 105/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany (spr.) Sędzia NSA Lidia Ciechomska- Florek Sędzia NSA Janusz Zajda Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 października 2014 r. sygn. akt V SA/Wa 879/14 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...]; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Warszawie na rzecz P. K. 1770 (tysiąc siedemset siedemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 2 października 2014 r., sygn. akt V SA/Wa 879/14 oddalił skargę P. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w C. z dnia [...] października 2013 r., nr [...] określającej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy przywołał m.in. następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Naczelnik Urzędu Celnego w C. wszczął wobec P. K. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą A. [...], postępowanie podatkowe w sprawie nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Honda CR-V 2.2 ICTDI. Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, organ I instancji określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego tego samochodu w wysokości 7.814,00 zł.

Organ odwoławczy wskazał, że istotą sporu pomiędzy podatnikiem, a organami podatkowymi było ustalenie, czy nabyty wewnątrzwspólnotowo pojazd marki Honda CR-V jest samochodem przeznaczonym zasadniczo do przewozu osób (klasyfikowanym do pozycji HS 8703), czy też samochodem ciężarowym (pozycja HS 8704).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00