Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 sierpnia 2016 r., sygn. I GSK 1778/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. akt III SA/Po 4/14 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] października 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu na rzecz A. P. 1.200 (słownie: tysiąc dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 27 czerwca 2014 r., sygn. akt III SA/Po 4/14, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z 28 października 2013 r., w przedmiocie podatku akcyzowego: uchylił zaskarżoną decyzję; stwierdził, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana oraz zasądził na rzecz skarżącego koszty postępowania.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik w okresie od 1 od 31 marca 2009 r. dokonywał sprzedaży oleju opałowego, która dokumentowana była w drodze wystawiania faktur VAT oraz paragonów z kasy fiskalnej. Oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze składane było odrębnie.

Z dowodów pozyskanych w toku postępowania kontrolnego wynika, że w 7 przypadkach sprzedaży oleju opałowego dokumentowanych fakturami VAT załączone oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze składane były w terminie późniejszym - jeden, a nawet cztery dni po dacie sprzedaży oleju opałowego (wystawienia faktury VAT). Z kolei w przypadkach sprzedaży oleju opałowego osobom fizycznym, dokumentowanych paragonami fiskalnymi, w oświadczeniach o przeznaczeniu oleju opałowego stwierdzono: w 3 przypadkach braki formalne polegające na tym, że oznaczenie dokumentu tożsamości nie odpowiadało numerowi dowodu osobistego, a w jednym oświadczeniu, wypisanym przez osobę fizyczną stwierdzono, że w miejscu wskazania rodzaju oraz typu urządzenia grzewczego wpisane zostało "nieznany".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00