Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. II GSK 205/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Hanna Kamińska Protokolant Beata Cisek - Chojnacka po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 września 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 3436/13 w sprawie ze skargi P. Ł. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
I
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., wyrokiem objętym skargą kasacyjną, oddalił skargę P. Ł. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2013 r. w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w dniu [...] września 2010 r. P. Ł. (dalej: skarżący, wnioskodawca) wystąpił do Urzędu Patentowego RP działającego w trybie postępowania spornego, z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego p "Powłoka powierzchni fakturowanych" [...] udzielonego na rzecz G. K. oraz P. K. (dalej: uprawnieni), zgłoszonego do rejestracji 24 kwietnia 2002 r. Jako podstawę prawną swojego żądania wnioskodawca wskazał art. 102 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508; dalej: p.w.p. lub Prawo własności przemysłowej), zarzucając zarówno brak jednoznacznego określenia postaci spornego wzoru oraz brak trwałej postaci, a także, że wzór nie jest bezpośrednim przedmiotem obrotu. Wskazał przy tym, że sporny wzór nie posiada cechy nowości i oryginalności stypizowanych w pierwotnym brzmieniu art. 102 p.w.p.
Według opisu przedmiotem wzoru przemysłowego [...] jest powłoka powierzchni fakturowanych, w szczególności faktur tynku elementów budowli typu ściany, wykonanych z wyrobów cementowo-wapiennych, cementowych i wapiennych z dodatkami. Cechą wyróżniającą i charakterystyczną dla powłoki powierzchni fakturowanych według wzoru przemysłowego jest to, że faktura powierzchni na ścianach elementów imituje zewnętrzną strukturę drewna. Struktura drewna imitowana jest poprzez kolor i charakterystyczny wygląd linii słojów oraz sęków powstałych z poprzecznego i wzdłużnego cięcia drewna oraz promieniowych pęknięć drewna powstających przy jego wysychaniu.