Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. I GSK 1793/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 maja 2014 r. sygn. akt III SA/Po 1141/13 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 14 [...] 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 29 maja 2014 r., oddalił skargę J. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 14 [...] 2013 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Z uzasadnienia wyroku Sądu I instancji wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjął on następujące ustalenia.

Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia 1 [...] 2013 r., określił J. P., prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą "M." z siedzibą w P., zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Audi Q7, nr [...], w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że J. P. dokonał wewnątrzwsplnotowego nabycia wymienionego pojazdu, od którego nie został zapłacony podatek akcyzowy. W wyniku analizy zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego organ stwierdził, że przedmiotowy pojazd jest zasadniczo przeznaczony do przewozu osób z funkcją dodatkową - przewóz towarów. Samochód, jak wynika z pisma Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. z dnia 24 [...] 2012 r., został wyprodukowany, jako samochód osobowy, bez przegrody stałej, jako 6 miejscowy, z przeszkleniem na całej długości powierzchni bocznych. Z niemieckiego dowodu rejestracyjnego, badań technicznych pojazdu z dnia 11 [...] 2008 r. i z dnia 17 [...] 2011 r. wynikało, że pojazd ten był samochodem czteromiejscowym, a jeden dzień po jego zakupie został przerobiony na dwumiejscowy, włączając siedzenie kierowcy. Następnie w samochodzie tym zdemontowano kratkę za pierwszym rzędem siedzeń, zamontowano drugi i trzeci rząd siedzeń wraz z pasami bezpieczeństwa oraz oryginalne punkty montażowe - zmieniając w konsekwencji rodzaj pojazdu z dwumiejscowego ciężarowego na sześciomiejscowy osobowy. W informacji zawartej w wyciągu homologacji stwierdzono, że wymieniony pojazd jest samochodem osobowym (kategoria M1G). Jako podstawę opodatkowania, organ przyjął cenę nabycia ww. pojazdu wynikającą z faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00