Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2016 r., sygn. II GSK 904/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska - Kuraszkiewicz Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 120/14 w sprawie ze skargi [...] na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie zgłoszenia wynalazku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 120/14, oddalił skargę [...] na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie zgłoszenia wynalazku pt. "[...].

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

I

[...] (dalej: spółka [...]) w dniu 7 listopada 2012 r. złożyła w Urzędzie Patentowym (dalej: UP) podanie o udzielenie patentu na wynalazek pt. "[...].

Wskazany w zgłoszeniu jako współtwórca wynalazku [...] pismem z dnia 10 lipca 2013 r. zgłosił swoje prawa do przedmiotowego wynalazku. Podniósł, że jest on jego współtwórcą, jak również, że nie był nigdy zatrudniony w zgłaszające spółce i nie pozostawał z nią w stosunku pracy. Podniósł również, że spółka [...] nie nabyła prawa do uzyskania patentu na wynalazek. W dniu 12 sierpnia 2013 r. pełnomocnik [...] wniósł o wpisanie go jako współuprawnionego do uzyskania patentu na wynalazek i wydanie decyzji na jego rzecz.

W piśmie z 30 sierpnia 2013 r. spółka [...] przedstawiła okoliczności i dowody mające świadczyć o bezzasadności twierdzeń [...] dotyczących prawa do uzyskania patentu.

Mając na uwadze spór zgłaszającego i twórcy o prawo do uzyskania patentu na wynalazek Urząd Patentowy RP postanowieniem z dnia 12 września 2013 r. zawiesił postępowanie wzywając strony do wystąpienia, celem rozstrzygnięcia, w terminie 2 miesięcy do właściwego sądu ze stosownym pozwem o ustalenie prawa wskazując, że dowód takiego wystąpienia należy złożyć najpóźniej w wyznaczonym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00