Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. II FSK 3539/14

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia WSA (del.) Maciej Kurasz (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 459/14 w sprawie ze skargi V. [...] S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 21 listopada 2013 r., nr ILPB4/423-334/13-4/MC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz V. [...] S.A. z siedzibą w W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 21 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Wr 459/14 po rozpoznaniu skargi S.A. "V." w W. (dalej jako "Skarżąca", "Spółka" lub "Wnioskodawca") uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego w imieniu Ministra Finansów (dalej jako "Minister Finansów") z dnia 21 listopada 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

2. Z przyjętego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej, uzupełnionym pismem z 25 października 2013 r., wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe). Strona, będąc podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o spółki komandytowo - akcyjne jako ich akcjonariusz. Wskazane spółki działają w branży nieruchomości m.in. poprzez sprzedaż nieruchomości, wynajem lokali, realizację inwestycji budowlanych. W związku z planowaną restrukturyzacją, spółki komandytowo - akcyjne mają zostać przekształcone w spółki jawne lub spółki komandytowe, zaś wnioskodawca stanie się wspólnikiem (komandytariuszem przy przekształceniu w sp.k.) w nowo powstałych podmiotach. Może się zdarzyć, że w dniu przekształcenia w spółce komandytowo - akcyjnej wystąpi zysk księgowy, który nie został przeznaczony do wypłaty w żadnej formie, w szczególności w spółce komandytowo - akcyjnej nie została podjęta uchwała o wypłacie dywidendy akcjonariuszom. Wnioskodawca nie wyklucza, że docelowo dana spółka jawna i komandytowa powstała w wyniku przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej zostanie zlikwidowana. W związku z likwidacją tych spółek wydane mogą zostać wspólnikom tych spółek składniki majątkowe likwidowanej spółki (odpowiednio środki pieniężne lub niepieniężne, w tym nieruchomości oraz papiery wartościowe w formie udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego). Skarżąca nie wykluczyła jednocześnie, że majątek likwidowanych spółek jawnych i komandytowych będzie pochodził z wypracowanych a nie wypłaconych akcjonariuszowi zysków spółek komandytowo - akcyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00