Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 646/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Po 467/14 w sprawie ze skargi Syndyka masy upadłości G. P. Sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej (obecnie G. P. Sp. z o. o.) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi
1.1. Wyrokiem z dnia 5 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Po 467/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi syndyka masy upadłości "G." Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej (obecnie "G." Sp. z o.o.) uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów (działającego przez organ upoważniony - Dyrektora Izby Skarbowej w P.) z dnia 28 lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Wnioskiem z dnia 28 listopada 2013 r. "G." Spółka z o.o. w upadłości likwidacyjnej wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT".
Wskazano, że w dniu 13 maja 2013 r. Sąd Rejonowy w P. Wydział XI do spraw upadłościowych i naprawczych wydał postanowienie w przedmiocie wszczęcia postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika "G." Spółka z o.o. Wnioskodawca w dalszym ciągu pozostaje czynnym podatnikiem VAT. W okresie przed ogłoszeniem upadłości, tj. 13 maja 2013 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywane były zakupy towarów i usług od kontrahentów. Ze względu na fakt, iż nie wszystkie zobowiązania zostały uregulowane, z dniem ogłoszenia upadłości likwidacyjnej wierzyciele zobowiązani są do zgłoszenia swoich wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.