Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2016 r., sygn. I FSK 923/15
Wprawdzie prawo do odliczenia podatku jest integralną częścią mechanizmu funkcjonowania podatku od wartości dodanej oraz fundamentalnym prawem podatnika i zasadniczo nie może być ograniczane, jednak zasada ta nie ma nieograniczonego zasięgu i może doznać wyjątku w tych wszystkich przypadkach, gdy miało miejsce działanie w nieuczciwych celach lub nadużycie prawa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia WSA del. Joanna Tarno (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C[...] sp. z o.o. z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Gl 1046/14 w sprawie ze skargi C[...] sp. z o.o. z siedzibą w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do listopada 2008 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz C[...] sp. z o.o. z siedzibą w Z. kwotę 7.618 (siedem tysięcy sześćset osiemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 grudnia 2014 r. III SA/Gl 1046/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w oddalił skargę "C [...]" Sp. z o. o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 maja 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny:
W decyzjach z dnia 19 grudnia 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. stwierdził, że faktury VAT, na których jako sprzedawcy figurują firmy "M[...]" P. Ż. i Z[...] T. A. nie stanowią dla C. C. Sp. z o.o. w K. (obecnie "C[...]" Sp. z o. o., dalej: Spółka) podstawy do odliczenia podatku naliczonego w nich wykazanego, gdyż nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistych czynnościach gospodarczych, a poświadczają nieprawdę. Stanowi to naruszenie art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 111, poz. 1054 z późn. zm. - dalej ustawa o VAT).