Wyrok NSA z dnia 26 października 2016 r., sygn. I FSK 544/15
Przez usługi turystyki należy rozumieć również usługi takie, jak w sprawie niniejszej, tj. polegające m.in. na kompleksowej organizacji kolonii, czy też letnich obozów dla dzieci. Wreszcie do szerokiego ujęcia zakresu zastosowania systemu VAT-marża na gruncie regulacji unijnych nawiązują też przedstawiciele doktryny prawa podatkowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (spr.), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. W. W. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 675/14 w sprawie ze skargi D. W. W. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 października 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz D. W. W. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 23.10.2014 r., III SA/Wa 675/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki z o.o. D. W. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 17.10.2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Jak zauważono w motywach wyroku, we wniosku o wydanie interpretacji strona wskazała, że posiada kilkanaście ośrodków wczasowych, położonych na obszarze całej Polski, w ramach których świadczy usługi polegające m.in. na kompleksowej organizacji kolonii, letnich obozów dla dzieci i młodzieży oraz zielonych szkół. W ramach tych pobytów skarżąca zapewnia uczestnikom co do zasady nocleg, wyżywienie, program rekreacyjny i kulturalno-oświatowy przy wykorzystaniu wspomnianej infrastruktury. Realizowany jest także pakiet usług rekreacyjno-turystycznych, w związku z którym spółka dokonuje zakupu świadczeń od podmiotów trzecich. Ponadto dla zwiększenia atrakcyjności oferty kolonijno-obozowej, spółka organizuje przewóz uczestników i ich ubezpieczenie, zakupując te usługi od firm zewnętrznych. Spółka wskazała, że usługi noclegowe, wyżywienie i program rekreacyjno-oświatowy świadczony przy wykorzystaniu będącej jej własnością infrastruktury stanowi wartościowo ponad 90% kwoty, która jest należna tytułem świadczenia usług dla dzieci i młodzieży. Pozostałe 10% ceny świadczenia odpowiada wartości świadczeń zakupionych od podmiotów trzecich; nie jest ono obciążane żadnym narzutem ze strony spółki. Jak zauważono, organizacja tego typu kolonii, obozów i zielonych szkół jest klasyfikowana do grupowania PKWiU 55.20.19.0 "Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi".