Wyrok NSA z dnia 4 marca 2016 r., sygn. I FSK 1424/14
Występujący w przepisach prawa zwrot ocenny, będąc zwrotem o charakterze normatywnym, ma oczywiście obiektywną i poznawalną treść, niemniej jednak z uwagi na pozostawanie w nierozłącznym związku z całokształtem okoliczności faktycznych konkretnej sprawy, nie poddaje się abstrakcyjnemu zdefiniowaniu. W związku z tym każda ocena dokonywana przez organ stosujący prawo w przypadku stosowania zwrotu ocennego musi być oceną jednostkową i sytuacyjną.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 74/14 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 12 listopada 2013 r., nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2008 r. , styczeń 2010 r. oraz miesiące od maja do grudnia 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną w całości, 2) zasądza od M. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 7.200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
1.1. Skarga kasacyjna została wniesiona przez M.M. (dalej: Strona lub Skarżący) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 74/14. Wyrokiem tym oddalono skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. (dalej: Dyrektor IS) z dnia 12 listopada 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za miesiące od stycznia do grudnia 2008 r. oraz styczeń i miesiące od maja do grudnia 2010 r.
2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji
2.1. Po kontroli przeprowadzonej u M.M., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo U., Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. w dniu 5 czerwca 2013 r. wydał decyzję, w której stwierdził zawyżenie podatku naliczonego w ww. okresach rozliczeniowych. Było ono wynikiem nieuprawnionego odliczenia podatku VAT z faktur mających dokumentować zakup usług od spółek z o.o.: P., D., A. i E. oraz towarów od tej ostatniej spółki. Faktury te, w ocenie organu, nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych pomiędzy podmiotami w nich wymienionymi. Według dokonanych ustaleń, spółki wskazane jako wystawcy faktur nie mogły świadczyć usług i dostarczyć towarów na rzecz Strony ujętych w tych dokumentach, co skutkowało brakiem prawa do odliczenia stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm., dalej: u.p.t.u.).