Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2016 r., sygn. II FSK 375/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Dariusz Skupień, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Gl 322/13 w sprawie ze skargi J. [...] S.A. z siedzibą w J. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2012 r. nr IBPBI/2/423-1139/12/JD w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz J. [...] S.A. z siedzibą w J. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 322/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi J. [...] (dalej: "spółka", "wnioskodawca"), uchylił interpretację Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
1.2 Sąd pierwszej instancji wskazał, że spółka we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiła następujący stan faktyczny: jest beneficjentem Funduszu Spójności i prowadzi zadanie inwestycyjne polegające na budowie kanalizacji sanitarnej. Umowa o dofinansowanie określała, że zostanie przyznane dofinansowanie do 84% poniesionych kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż kwota określona w umowie. Część dofinansowania zostaje zatrzymana, a zwrot kwoty zatrzymanej uzależniony jest od pozytywnego przyjęcia raportu końcowego przez Komisję Europejską. Zadanie zostało zrealizowane w 2010 r., a wybudowane środki przyjęte na stan majątku spółki. Firma otrzymała na ten cel dofinansowanie z Funduszu Spójności jednakże do momentu ostatecznego rozliczenia projektu zatrzymano 10% kwoty dofinansowania. Od 2009 r. środki trwałe były amortyzowane, a amortyzacja była rozliczana podatkowo z uwzględnieniem udziału dotacji z Funduszu Spójności, która wpłynęła na konto do momentu przyjęcia środków trwałych na majątek. Do chwili ostatecznego odebrania inwestycji spółka nie miała gwarancji, czy otrzyma całą zatrzymaną kwotę. W 2012 r. nastąpiło ostateczne rozliczenie inwestycji i wpłata zatrzymanej dotacji. Jednakże 2% środków zostało odebrane jako korekta systemowa.
-
keyboard_arrow_right