Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2016 r., sygn. II FSK 3921/13

Organ podatkowy ma obowiązek wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej, jeżeli stwierdzi, iż podatnik w złożonym uprzednio wniosku podał choćby jedną z okoliczności warunkujących przyznanie prawa do tej formy opodatkowania, w sposób niezgodny z rzeczywistością.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bogusław Woźniak, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 23 lipca 2013 r. sygn. akt I SA/Bd 309/13 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji w sprawie ustalenia wysokości karty podatkowej na 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 309/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (dalej: "WSA") oddalił skargę M. P. (dalej: "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (dalej: "Dyrektor IS") z dnia 27 lutego 2013 r. w przedmiocie wygaśnięcia decyzji w sprawie ustalenia wysokości karty podatkowej na 2007 r. Podstawą prawną powyższego orzeczenia był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej: "p.p.s.a.").

Z uzasadnienia wyroku WSA wynika, że decyzją z dnia 7 lutego 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w A. (dalej: "Naczelnik US") ustalił Skarżącemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej miesięczną stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej na 2007 r. w kwocie 806 zł przyjmując do ustalenia tej stawki zatrudnienie 1 pracownika obliczeniowego. W trakcie postępowania wszczętego na podstawie wyników kontroli przeprowadzonej przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. (dalej: "Dyrektor UKS"), Naczelnik US ustalił, że podatnik że w 2007 r. świadczył usługi na rzecz m.in. Firmy Budowlanej "K." [...] w zakresie docieplenia elewacji domków jednorodzinnych na osiedlu P. [...], korzystając z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czego potwierdzeniem są umowa z dnia 3 sierpnia 2007 r., faktury VAT oraz zeznania świadka. W konsekwencji Skarżący niesłusznie korzystał z opodatkowania w formie karty podatkowej w 2007 r., gdyż nie zawiadomił organu podatkowego, w trybie przewidzianym w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm., dalej: "u.z.p.d."), o zaistnieniu okoliczności powodujących utratę warunków do opodatkowania w tej formie, do których należą m.in. zmiany w stanie zatrudnienia mające wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00