Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2016 r., sygn. I FSK 1124/14

Nie ma przeszkód, by oszacowanie podstawy opodatkowania na podstawie art. 23 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej dokonane zostało w odniesieniu do całej podstawy, jak również i jej części. Instytucja oszacowania sprowadza się do tego, że organ podatkowy podstawę opodatkowania ustala, posługując się metodami określonymi w art. 23 § 3 Ordynacji podatkowej, a gdy nie można zastosować tych metod istnieje możliwość stosownie do treści art. 23 § 4 tej ustawy dokonania oszacowania w inny sposób. Organ powinien jednak uzasadnić brak możliwości zastosowania jednej z metod określonych w § 3 art. 23 Ordynacji podatkowej. Ustawodawca, co wynika wyraźnie z art. 23 § 5 wskazanej wyżej ustawy nie wskazał, że oszacowanie powinno zakończyć się określeniem rzeczywistej wysokości podstawy opodatkowania. Stwierdził bowiem, że powinno ono zmierzać do określenia jej w wysokości zbliżonej do rzeczywistej. Ryzyko z tym związane obarcza podatnika, które prowadzi księgi w sposób nierzetelny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 lutego 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 2211/13 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 22 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 27 lutego 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 2211/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 22 października 2013 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00