Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. I FSK 1680/14
Ewentualne wątpliwości co do okoliczności doręczenia nie mogą być w sposób zastępczy "załatwiane" poprzez przywrócenie terminu. Wadliwe doręczenie nie powinno stanowić okoliczności uzasadniającej brak winy zainteresowanego, skoro samo wniesienie wniosku o przywrócenie terminu jest uwarunkowane uchybieniem temu terminowi. Nie mógłby być bowiem uchybiony termin, który w ogóle nie rozpoczął swojego biegu z uwagi na nieskuteczność doręczenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 24 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 535/14 w sprawie ze skargi J. W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 24 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 24 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 535/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę J. W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 24 lutego 2014 r., w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
2. Uzasadniając wyrok, WSA wskazał, że decyzją z 15 listopada 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. określił "E." spółce cywilnej wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2007 r. do maja 2008 r. oraz orzekł o solidarnej odpowiedzialności J. W. i B. W., jako byłych wspólników wskazanej spółki cywilnej za zaległości podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2007 r. do maja 2008 r. Decyzja została przesłana skarżącemu na adres W. [...], [...] L. Z powodu niemożności doręczenia przesyłki, pozostawiono ją na okres 14 dni do dyspozycji adresata w Urzędzie Pocztowym w L. W wyniku niepodjęcia korespondencji w terminie, została ona zwrócona w dniu 4 grudnia 2013 r. do Urzędu Skarbowego w B.