Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. I OZ 339/15

Przywrócenie terminu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia I. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Gd 681/14 o odmowie przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Gd 681/14 w sprawie ze skargi I. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Gd 681/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę I. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...], w przedmiocie skierowania na badania lekarskie.

Pismem z dnia 27 lutego 2015 r. (data stempla pocztowego) skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do sporządzenia uzasadnienia powyższego wyroku. Uzasadniając wniosek wskazała, że nie wiedziała, że w przypadku, gdy Sąd oddali skargę w całości, uzasadnienie wyroku jest sporządzane wyłącznie na wniosek strony złożony w terminie siedmiu dni i że odpis wyroku wraz z uzasadnieniem jest doręczany stronie skarżącej wyłącznie po złożeniu wniosku o uzasadnienie. Wyjaśniła nadto, iż informację taką uzyskała dopiero w dniu 20 lutego 2015 r. w wydziale informacji sądowej, do którego zwróciła się z zapytaniem kiedy otrzyma odpis sentencji wyroku wraz z uzasadnieniem. Skarżąca podniosła również, iż w okresie bezpośrednio poprzedzającym termin rozprawy, jak i w okresie po tym terminie była obłożnie chora, co uniemożliwiało jej udział w rozprawie i skuteczną obronę jej interesów prawnych. Z powodu choroby nie była również zdolna do ustanowienia pełnomocnika. W dniu 20 stycznia 2015 r. korzystała z pomocy lekarskiej. Dalej wskazała, że w treści zawiadomienia o terminie rozprawy zawarte zostało pouczenie, że jej obecność na rozprawie nie jest obowiązkowa, jednakże uznała ona, że nieobecność ta nie spowoduje dla niej negatywnych skutków prawnych. I. B. wyjaśniła, iż ze względu na to, że jest rencistką, udzielający jej pomocy lekarz, pod którego stałą opieką pozostaje, nie wystawił jej zaświadczenia o niezdolności do pracy. Skarżąca podniosła, iż w tej dacie nie miała również świadomości, że potrzebne jej może być zaświadczenie lekarskie o niemożności udziału w rozprawie i innych czynnościach procesowych. Dlatego też, kiedy w dniu 20 lutego 2015 r. udała się do lekarza po takie zaświadczenie, otrzymała jedynie zaświadczenie o udzielonej jej w styczniu pomocy lekarskiej. Do wniosku o przywrócenie terminu dołączyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia od ww. wyroku oraz zaświadczenie lekarskie z dnia 20 lutego 2015 r., w którym stwierdzono, że I. B. była w styczniu 2015 r. w poradni [...] s.c. w K. S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00