Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2015 r., sygn. II OSK 3031/13

Dopuszczenie dowodu z dokumentu jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem sądu, i ma charakter wyjątku od ogólnej zasady, zgodnie z którą sąd administracyjny nie prowadzi postępowania dowodowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej N. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 września 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 1064/13 w sprawie ze skargi N. H. na postanowienie Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od N. H. na rzecz Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 września 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 1064/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę N. H. na postanowienie Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Zaskarżonym postanowieniem Szef Urzędu ds. Cudzoziemców, na podstawie art. 58 § 1 i 2 i art. 59 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a.", odmówił N. H. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wojewody [...] z [...] października 2012 r. orzekającej o odmowie udzielenia Skarżącemu zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu organ wskazał, powołując się na art. 129 § 2, art. 58 § 1, 2, 3 K.p.a. oraz art. 11a ust. 1 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694 ze zm.), że decyzja Wojewody Śląskiego została wysłana, wraz ze stosownym pouczeniem, za pośrednictwem poczty na adres podany przez pełnomocnika skarżącego R. K. i odebrana 30 października 2012 r.; 14-dniowy termin do wniesienia odwołania upłynął 13 listopada 2012 r. Odwołanie zostało złożone do Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców za pośrednictwem Wojewody [...] 14 listopada, tj. z uchybieniem ustawowego terminu. Organ uznał, że wyjaśnienia pełnomocnika skarżącego co do powodów uchybienia terminu nie uprawdopodobniają braku winy strony w uchybieniu terminu do złożenia odwołania. O braku winy można mówić tylko wtedy gdy dopełnienie obowiązków stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia. Przeszkody te muszą mieć charakter obiektywny, niezależny od strony i muszą trwać przez cały bieg terminu dla dokonania czynności procesowej. Poza tym strona ma obowiązek dochowania szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności procesowych. W niniejszej sprawie organ prawidłowo doręczył odpis decyzji pełnomocnikowi ustanowionemu przez stronę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00