Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2015 r., sygn. II OSK 554/14

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego uznaje się, że zarzuty procesowe, podnoszące naruszenie przepisów postępowania, powinny być zbadane przed zarzutami błędnej wykładni lub niewłaściwego zastosowania przepisów prawa materialnego, dopiero po przesądzeniu, iż stan faktyczny przyjęty przez sąd w zaskarżonym wyroku jest prawidłowy albo nie został skutecznie podważony, można przejść do oceny subsumcji tego stanu faktycznego pod zastosowany przez sąd przepis materialnoprawny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska -Górnikiewicz Sędzia del. WSA Katarzyna Golat (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Łd 678/13 w sprawie ze skargi P. E. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania sądowego w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Łd 678/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. E. na decyzję Wojewody [...] z [...] kwietnia 2013 r. nr [...], w przedmiocie wymeldowania P. E. wraz z małoletnim synem K. E., uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza W. z [...] marca 2013 r. nr [...] oraz orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do uprawomocnienia się wyroku.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiony został następujący stan sprawy.

W dniu 7 listopada 2012 r. P. M. właściciel nieruchomości położonej w R. przy ul. [...] wystąpił o wymeldowanie P. E. wraz z małoletnim synem K. z pobytu stałego. Wnioskodawca wskazał, że skarżąca wraz z synem od marca 2012 r. nie zamieszkuje pod tym adresem, natomiast przebywa u swoich teściów w K., przy ul. W. P. M. wyjaśnił, że skarżąca zabrała swoje rzeczy osobiste i oddała klucze od mieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00