Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2015 r., sygn. I OSK 805/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Jakimowicz Protokolant: specjalista Edyta Pacewicz po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 lutego 2014 r. sygn. akt II SA/Łd 1241/13 w sprawie ze skargi W. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 lutego 2014 r., sygn. akt II SA/Łd 1241/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi W. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia [...] października 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy C. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...].

Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych: zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2013 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Sieradzu po rozpatrzeniu odwołania W. O., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy C. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...], którą odmówiono przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego dla W. O. wnioskowanego na matkę E. O., argumentując, że wnioskodawczyni nie zrezygnowała z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką.

W odwołaniu od decyzji W. O. podniosła, że pracując w szkole oddalonej tylko o 150 m od miejsca zamieszkania nie miała konieczności rezygnowania z zatrudnienia, gdyż pozostawiała matkę jedynie na 2 godziny dziennie. Nie oznaczało to jednak, że wówczas jej matka nie wymagała stałej opieki, którą sprawowała. Dodała, iż w dniu 1 sierpnia 2013 r. zarejestrowała się jako osoba bezrobotna, ponieważ została pozbawiona świadczenia pielęgnacyjnego, a tym samym ubezpieczenia zdrowotnego. Nie uczyniła tego po utracie przez nią zatrudnienia w związku z tym, iż musiała sprawować stałą opiekę nad matką. Wskazała również, iż obecnie nie kwalifikuje się do żadnych świadczeń przedemerytalnych i pozostała bez środków do życia. Wniosła o pozytywne rozpatrzenie odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00