Wyrok NSA z dnia 7 października 2015 r., sygn. I OSK 2113/13
W przypadku zaistnienia wątpliwości, czy nastąpiło zatarcie skazania z mocy prawa, organ wykonujący orzeczenie może nim być KRK oraz każdy, kogo orzeczenie skazujące bezpośrednio dotyczy, może zwrócić się do sądu o jej wyjaśnienie. Orzeczenie sądu nie jest nim jednak oczywiście sąd administracyjny powinno zawierać ustalenie, czy i z jaką datą nastąpił skutek zatarcia skazania. Orzeczenie takie ma charakter deklaratoryjny. Potrzeba wydania takiego postanowienia będzie zachodziła między innymi wówczas, gdy wedle twierdzeń skazanego upłynął okres wymagany do zatarcia skazania z mocy prawa, a KRK mimo wysyłanych monitów nie usuwa karty karnej z rejestru.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia del. WSA Iwona Bogucka (spr.) Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 7 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 2935/12 w sprawie ze skargi M.P. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 16 kwietnia 2013 r., sygn. IV SA/Wa 2935/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M.P. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym. Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym przyjętym przez Sąd I instancji:
M.P. został skazany wyrokiem Sądu Rejonowego dla [...] w L. z [...] marca 2001 r. sygn. akt [...] za czyny:
- z art. 229 § 1 kodeksu karnego (dalej kk), w zw. z art. 12 kk na karę grzywny w wysokości po 50 stawek dziennych ustalając wysokość jednej stawki na 150 zł;