Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2015 r., sygn. I OSK 572/15

Pozostawienie podania bez rozpoznania jest formą zakończenia postępowania administracyjnego w sytuacji, gdy strona nie usunęła braków podania w terminie, mimo prawidłowego wezwania i pouczenia. Jeżeli organ prowadzący postępowanie pozostawia podanie bez rozpoznania, mimo że nie zachodzą przesłanki warunkujące podjęcie tej czynności materialno-technicznej, to pozostaje on w bezczynności, bo odmawia rozpatrzenia sprawy i wydania decyzji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska Protokolant: starszy asystent sędziego Małgorzata Penda po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 listopada 2014 r. sygn. akt III SAB/Gd 61/14 w sprawie bezczynności Starosty Powiatu K. w przedmiocie czasowej rejestracji pojazdu 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. zobowiązuje Starostę Powiatu K. do rozpoznania wniosku skarżącego E. C. z dnia 26 marca 2014 r. o czasową rejestrację pojazdu w terminie miesiąca od doręczenia organowi odpisu wyroku wraz z aktami sprawy, 3. zasądza od Starosty Powiatu K. na rzecz skarżącego E. C. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, 4. stwierdza, że bezczynność Starosty Powiatu K. nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. akt III SAB/Gd 61/14, oddalił skargę E. C. na bezczynność Starosty Powiatu K. w przedmiocie czasowej rejestracji pojazdu.

Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

E. C. w dniu 26 marca 2014 r. złożył wniosek do Starosty Powiatu K. o czasową rejestrację samochodu osobowego marki Volkswagen Passat [...] w celu przejazdu do stacji diagnostycznej. Do wniosku dołączył prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego w K. z dnia [...] grudnia 2013 r., sygn. akt I Ns 746/12 stwierdzające, że z dniem 23 sierpnia 2005 r. nabył przez zasiedzenie własność samochodu osobowego marki Volkswagen Passat [...], rok produkcji 1999. W postanowieniu wskazano oryginalny i przerobiony numer nadwozia oraz numer rejestracyjny pojazdu. Do wniosku dołączył ponadto postanowienie z dnia 9 marca 2012 r. o umorzeniu śledztwa w sprawie zaistniałego w nieustalonym czasie i miejscu przerobienia numerów identyfikacyjnych pojazdu i opinię z dnia 9 listopada 2011 r. z zakresu badań mechanoskopijnych, dotyczącą numerów identyfikacyjnych pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00