Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 590/14

Podkreślić trzeba, iż w przypadku oddalenia skargi kasacyjnej przez Naczelny Sąd Administracyjny, ale wyrażenia w uzasadnieniu wyroku innej oceny prawnej niż Sąd pierwszej instancji, wiążąca jest ocena przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie NSA Ewa Dzbeńska del. WSA Mariola Kowalska Protokolant asystent sędziego Dominika Sasin-Knothe po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Miejskiej Kraków od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Kr 1108/13 w sprawie ze skargi Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezydenta Miasta Krakowa na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 70/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezydenta Miasta Krakowa, uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2013 r., znak: [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Krakowskiego z dnia [...] października 2011 r. nr [...].

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] października 2011 r. Starosta Krakowski, na podstawie art. 128 ust. 1, art. 129 ust. 5, art. 130, art. 132 i art. 434 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm., dalej u.g.n.) orzekł o ustaleniu odszkodowania za nieruchomość oznaczoną poprzednio jako działka nr 1 obj. Lwh [...] b. gm. kat. [...], odpowiadającą obecnie działce nr 2, poł. w obr. [...] jedn. ewid. [...] m. K. oraz o wypłacie tej kwoty na rzecz J.J. s. Z. i F., za udział wynoszący 1/2 części, J.J. s. Z. i F., za udział wynoszący 1/2 części. Organ wyjaśnił, że przedmiotowa działka przejęta została na rzecz Skarbu Państwa, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1972 r. o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach (Dz. U. nr 27, poz. 129, dalej ustawa o terenach budownictwa jednorodzinnego), na mocy Zarządzenia nr 4/75 Naczelnika Dzielnicy Kraków - Podgórze z dnia 17 lutego 1975 r. w sprawie terenu budownictwa osiedla Łanowa i jego podziału na działki budowlane. Następnie, na podstawie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32 poz. 191 ze zm.), obszar ten przejęty został na własność przez Gminę Kraków. Dotychczas nie zostało ustalone odszkodowanie za odjęcie przedmiotowego prawa własności, zatem zdaniem organu, należało dokonać ustalenia odszkodowania zgodnie ze wskazanymi przepisami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00