Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 października 2015 r., sygn. I OSK 548/14

W postępowaniu w sprawie przyznania świadczeń rodzinnych nie można mówić o naruszeniu przepisów Konstytucji poprzez ich niezastosowanie, skoro podstawą orzekania przez organ są przepisy ustaw normujących te świadczenia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędziowie: Sędzia NSA Bożena Popowska (spr.) Sędzia del. WSA Iwona Kosińska Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 1 października 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 października 2013 r. sygn. akt IV SA/Wr 349/13 w sprawie ze skargi R. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 października 2013 r., sygn. akt IV SA/Wr 349/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę R. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego.

Prezydent Miasta W. decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. na podstawie m.in. art. 12 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 1548, powoływanej dalej jako ustawa zmieniająca) i art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm., powoływanej dalej jako u.ś.r.) odmówił R. H. przyznania prawa do dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego, w związku z ustalonym prawem do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad matką. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu [...] stycznia 2013 r. R. H. złożył wniosek o udzielenie prawa do dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego, wypłaconego na podstawie ustawy zmieniającej. Prezydent uznał, że ponieważ wnioskodawca pobiera świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad matką, która jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, ale jej niepełnosprawność powstała w 1980 r., więc już po ukończeniu przez nią 18 lub 25 lat, strona nie spełnia warunków do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w rozumieniu przepisów art. 17 u.ś.r. w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, więc dodatek ten nie przysługuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00