Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2015 r., sygn. I OSK 1321/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R.P. i M.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 lutego 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 7/14 w sprawie ze skargi R.P. i M.P. na czynności Starosty Legionowskiego objęte fakturami VAT: z dnia [...] stycznia 2012 r. o numerach: [...],[...],[...],[...] oraz z dnia [...] lutego 2012 r. o numerach [...] i [...] w przedmiocie wymierzenia opłat za udostępnienie materiałów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego 1. uchyla zaskarżony wyrok i stwierdza bezskuteczność zaskarżonych czynności; 2. zasądza od Starosty Legionowskiego na rzecz R.P. i M.P. solidarnie kwotę 1200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 lutego 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 7/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M.P. i R.P. na czynności Starosty Legionowskiego polegające na nałożeniu oraz żądaniu uiszczenia opłat związanych z udostępnieniem oraz udzieleniem informacji z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że w styczniu oraz lutym 2012 r. organ wystawił skarżącym faktury VAT za udostępnienie komputerowych zbiorów wektorowych i odbitek, w związku ze zgłoszeniem przez nich prac geodezyjnych i kartograficznych polegających na wykonaniu map do celów projektowych i planistycznych. W skardze na wymienione wyżej czynności podniesiono, że skoro skarżący uiścili wcześniej zryczałtowaną opłatę w związku ze zgłoszeniem prac geodezyjnych i kartograficznych, polegających na wykonaniu map do celów planistycznych, to uprawnieni byli do otrzymania z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego całości informacji i materiałów niezbędnych do wykonania prac, a także poświadczenia dokumentów stanowiących wynik prac przeznaczonych dla zamawiającego. W konsekwencji niedopuszczalne było ponowne naliczenie wykonawcy prac geodezyjnych opłat za udostępnienie komputerowych zbiorów wektorowych oraz wykonanie odbitek. Ponadto skarżący podnieśli, że wysokość należnych opłat powinna zostać określona w drodze aktu indywidualnego (decyzji administracyjnej), a nie - jak to miało miejsce w niniejszej sprawie - udokumentowana fakturami VAT.