Wyrok NSA z dnia 9 października 2015 r., sygn. I OSK 786/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.), Sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz, Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu w dniu 9 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1689/13 w sprawie ze skargi A. K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 stycznia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1689/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej WSA w Warszawie) w sprawie ze skargi A. K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym uchylił zaskarżony rozkaz personalny i utrzymany nim w mocy rozkaz personalny z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] oraz orzekł, że zaskarżony rozkaz personalny nie podlega wykonaniu w całości.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Raportem z dnia [...] kwietnia 2013 r. A. K. zwrócił się do [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. o zaliczenie mu do wysługi lat okresów pracy w charakterze domownika w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców od dnia 6 kwietnia 1988 r. do dnia 31 września 1991 r.
[...] Komendant Wojewódzki Policji w K. rozkazem personalnym z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] odmówił przyznania A. K. prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym, wskazując, że we wnioskowanym okresie wymieniony uczęszczał do szkoły ponadpodstawowej. Mógł zatem pomagać rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, ale czynności te z uwagi na zajęcia szkolne nie mogły mieć charakteru stałej pracy.