Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 września 2015 r., sygn. II OSK 90/14

Urząd stanu cywilnego nie może odmówić wpisania do aktu urodzenia drugiego imienia.

Gazeta Prawna nr 172/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska /spr./ Sędziowie sędzia NSA Bożena Popowska sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 3 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Lubuskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 2 października 2013 r. sygn. akt II SA/Go 683/13 w sprawie ze skargi L. W. na decyzję Wojewody Lubuskiego z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzupełnienia treści aktów urodzeń oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 października 2013 r. sygn. akt II SA/Go 683/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił decyzję Wojewody Lubuskiego z dnia [...] czerwca 2013 r. uchylającą decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w B. z dnia [...] maja 2013 r. o odmowie uzupełnienia treści aktów urodzeń oraz przekazującą sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z dnia 8 kwietnia 2013 r. L. W. zwróciła się do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w K. o uzupełnienie treści aktów urodzeń E. Z., G. Z., H. Z. oraz B. Z. (urodzonych w okresie od 1947 r. do 1955 r.) poprzez wpisanie w aktach urodzeń tych osób drugiego imienia ich matki "K.". Podała, że obecnie przed sądem cywilnym toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej J. K. Z., z domu H., urodzonej [...] marca 1925 r. w Z. w okolicach J. W akcie urodzenia tej osoby wskazano dwa powyższe imiona, natomiast w aktach urodzenia jej czterech wymienionych wyżej synów jako imię matki wpisano J. Sąd prowadzący postępowanie spadkowe wezwał wnioskodawczynię L. W. (w trybie uzupełnienia braków formalnych wniosku) do złożenia odpisów skróconych aktów urodzenia synów zmarłej z wpisanymi prawidłowo imionami spadkodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00