Wyrok NSA z dnia 20 maja 2015 r., sygn. I OSK 2866/13
Z błędnego pouczenia strony co do przysługującego stronie środka odwoławczego nie można wywodzić powstania prawa do wniesienia środka zaskarżenia, jeśli taki środek w świetle obowiązującego porządku prawnego nie przysługuje. Błędne pouczenie nie ma skutku prawotwórczego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Izabella Kulig- Maciszewska Sędzia del. NSA Jacek Hyla Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2015r na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 459/13 w sprawie ze skargi P. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wniosku oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 sierpnia 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 459/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...].
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, iż P. B. zwrócił się do Prezydenta m. st. Warszawy o wydanie zaświadczenia o rodzaju i wysokości udzielonej pomocy finansowej A. i O. B. w okresie od 1 stycznia 2012 r.
Postanowieniem z dnia [...] października 2012 r., nr [...], Prezydent m. st. Warszawy odmówił wydania zaświadczenia o w/w treści.
Po rozpoznaniu zażalenia na powyższe postanowienie Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie, postanowieniem z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...], utrzymało je w mocy. W końcowej części postanowienia organ pouczył o możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zgodnie z art. 127 § 3 k.p.a.