Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. II OSK 1552/13
W podstawach skargi kasacyjnej wnoszący skargę musi wyraźnie wskazać konkretną normę prawa materialnego, naruszoną przez Sąd przez błędną jej wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie ze wskazaniem na czym ta błędna wykładnia lub niewłaściwe zastosowanie polegało i jaka, według skarżącego, powinna być wykładnia właściwa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kamiński Sędziowie: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędzia del. NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant: asystent sędziego Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2012 r. sygn. akt V SA/Wa 2542/11 w sprawie ze skargi R. C. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. akt V SA/Wa 2542/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. C. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] października 2011 r., Nr [...], w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich.
Przedstawiając stan faktyczny niniejszej sprawy Sąd I instancji wskazał, iż skarżący - R. C. uzyskał uprawnienia kombatanckie na podstawie decyzji Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Warszawie z dnia 14 kwietnia 1975 r. z tytułu udziału w walkach zbrojnych o utrwalanie władzy ludowej, biorąc udział w walkach przeciwko bandom reakcyjnego podziemia w okresie od 21 lutego 1946 r. do 31 grudnia 1947 r. jako członek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.
Zawiadomieniem z dnia 15 marca 2011 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformował skarżącego, że zostało wszczęte z urzędu postępowanie weryfikacyjne w sprawie posiadanych przez niego uprawnień kombatanckich. W toku tego postępowania, zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o informację dotyczącą przebiegu służby skarżącego w organach bezpieczeństwa publicznego MO. Pismem z dnia 16 czerwca 2011 r. na skutek kwerendy akt Instytut Pamięci Narodowej przesłał uwierzytelnioną kserokopię przebiegu służby skarżącego w organach MO jak również dokumenty potwierdzające, że przed służbą w organach MO był on członkiem ORMO.