Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 maja 2015 r., sygn. II OSK 2371/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant asystent sędziego Katarzyna Miller po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 czerwca 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 880/13 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1) uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych na rzecz D. K. kwotę 700 zł (siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania, w tym kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 27 czerwca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z [...] lutego 2013 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Zaskarżoną decyzją z [...] lutego 2013 r. Minister Spraw Wewnętrznych, po rozpatrzeniu odwołania. utrzymał w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z [...] grudnia 2011 r. odmawiającą stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez D. K..

We wniosku z 14 sierpnia 2011 r. D. K. wniósł na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r., Nr 28, poz. 353 ze zm.) o stwierdzenie posiadania przez niego obywatelstwa polskiego. We wniosku wskazał, że jego ojciec B. K. posiadał polskie obywatelstwo, natomiast matka M. R. nie miała polskiego pochodzenia. Organ I instancji ustalił, że wnioskodawca urodził się w dniu [...] sierpnia 1960 r. w [...], jako syn B. K., urodzonego w Polsce i M. z d. R., urodzonej w Estonii. Ojciec wnioskodawcy w czasie II wojny światowej znalazł się w Niemczech, skąd w 1950 r. wyjechał na stałe do USA. Rodzice wnioskodawcy zawarli związek małżeński w dniu 12 sierpnia 1952 r. w [...]. Ojciec wnioskodawcy nabył obywatelstwo USA w dniu 3 kwietnia 1956 r., a matka w dniu 5 marca 1957 r. Organ I instancji ustalił, że ojciec wnioskodawcy w chwili jego narodzin posiadał obywatelstwo polskie, które nabył zgodnie z art. 4 i 5 ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. R.P. Nr 7, poz. 44 ze zm.). Organ stwierdził, że brak jest dowodów, skutkujących utratą obywatelstwa polskiego przez ojca wnioskodawcy w związku z nabyciem przez niego obywatelstwa USA. W konsekwencji uznał, że wnioskodawca nabył obywatelstwo polskie przez urodzenie z ojca będącego obywatelem polskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00