Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. II GSK 2004/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. Z., S. Z. "I. M." Spółki Jawnej w Cz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 25 marca 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 2138/13 w sprawie ze skargi M. Z., S. Z. "I. M." Spółki Jawnej w Cz. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 25 marca 2014 r. oddalił skargę M. Z., S. Z. "I. M." spółki jawnej w Cz. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] września 2012 r. w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

P. P. L. "K." J. K. sp. jawna w L. wniosła do Urzędu Patentowego wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy słowny "M." o nr [...] zarejestrowany na rzecz skarżącej spółki "I. M.", przeznaczony do oznaczania towarów w klasie 30:- lody, lody spożywcze, lody spożywcze w proszku, sorbety jako lody, torty lodowe, rolady lodowe, jogurt mrożony, ciasta mrożone, ciasta i wyroby cukiernicze, słodycze, cukierki, środki wiążące do lodów spożywczych. Wnioskodawczyni w podstawie prawnej żądania podała art. 169 ust. 1 pkt 1 i art. 172 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j.:Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 ze zm., dalej: p.w.p.), wskazując, że uprawiona do znaku spółka nie używa go w sposób rzeczywisty dla towarów objętych rejestracją. Wnioskodawczyni podniosła ponadto, że w 2011 r. wprowadziła do produkcji i sprzedaży lizaki lodowe w kształcie misia - zabawki, który została zarejestrowany w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego z pierwszeństwem od 29 grudnia 2010 r., i planuje zgłosić znak towarowy zawierający słowo "M." przeznaczony do oznaczania lizaka lodowego. Podkreśliła, że przeszkodą w stosowaniu takiej nazwy mogą być znaki "W. M." i "M." należące do skarżącej spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00