Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 października 2015 r., sygn. I GSK 328/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska-Florek Protokolant Milena Dąbkowska po rozpoznaniu w dniu 29 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 6 listopada 2013 r.; sygn. akt VIII SA/Wa 608/13 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2013 r.; nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji dotyczącej uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe po wznowieniu postępowania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w W. 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 6 listopada 2013 r., sygn. akt VIII SA/Wa 608/13 oddalił skargę S. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] maja 2013 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji po wznowieniu postępowania.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniu 20 września 2002 r. skarżący zgłosił na formularzu SAD nr [...] w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym, samochód osobowy marki Opel Vectra, rok produkcji 1990 r., importowany ze Szwajcarii, z zastosowaniem obniżonej stawki celnej 0%, na podstawie zamieszczonej na rachunku z 18 września 2002 r. deklaracji eksportera o preferencyjnym pochodzeniu, określającym wartość sprowadzonego towaru na kwotę 1050 €.

Decyzją z 7 października 2002 r. Urząd Celny w R. uznał ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia wartości celnej oraz określił kwotę długu celnego z zastosowaniem obniżonej stawki celnej 0%. Deklarację pochodzenia przesłano do weryfikacji przez szwajcarskie władze celne.

W wyniku uzyskania w piśmie z 22 marca 2004 r. od władz celnych Szwajcarii informacji, że złożona przez skarżącego deklaracja nie została sporządzona przez eksportera, Naczelnik UC postanowieniem z [...] lutego 2005 r. wznowił postępowanie w przedmiocie wskazanego zgłoszenia celnego i w wyniku tego postępowania decyzją z [...] kwietnia 2005 r. uchylił decyzję z [...] października 2002 r. w zakresie zastosowania stawki celnej oraz określenia kwoty wynikającej z długu celnego i zastosował stawkę celną 35% - minimum 2500 EUR, określił kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości 10142,80 zł wraz z odsetkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00