Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2015 r., sygn. I GSK 228/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Stukan - Pytlowany Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Anna Robotowska (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 681/12 w sprawie ze skargi P. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 7 listopada 2012 r. oddalił skargę P. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] kwietnia 2012 r. w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
I
Stan sprawy przyjęty przez Sąd pierwszej instancji przedstawiał się następująco:
Podatnik nabył w dniu 13 listopada 2008 r. od niemieckiego kontrahenta nowy czteromiejscowy samochód marki BMW X6 5.0 i, rok prod. 2008, o poj. silnika 4395 cm3 i nr [...] za kwotę 82 000,00 Euro.
W tym dniu podmiot niemiecki nie będący właścicielem pojazdu (nie był to również podmiot sprzedający), dokonał pierwszej rejestracji w Niemczech, z jednoczesną adnotacją o wyrejestrowaniu auta z dniem 14.11.2008 r. W polu (5) określono, że jest to samochód ciężarowy z zamkniętą skrzynią.
W toku postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 8 marca 2011 r. ustalono, że przedmiotowy pojazd zasadniczo przeznaczony był do przewozu osób, a zatem stanowił samochód osobowy, o którym mowa w art. 80 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Podatnikami akcyzy od takich samochodów są m.in. ich importerzy oraz podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego (art. 80 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym), zaś obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje: w przypadku importu - z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego, a w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego z chwilą nabycia prawa do rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (art. 80 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o podatku akcyzowym).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right