Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2015 r., sygn. II GSK 1481/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Mirosław Trzecki Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 13 lutego 2014 r. sygn. akt III SA/Łd 979/13 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 lutego 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. oddalił skargę K. K. na decyzję Dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] lipca 2013 r. w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości.
Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:
skarżąca w dniu 14 maja 2012 r. złożyła wniosek o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej na 2012 rok w ramach pakietu 2.5 Rolnictwo ekologiczne - uprawy warzywne (dla których zakończono okres przestawiania) na powierzchni 18,14 ha, pakietu 6.1 Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie - produkcja towarowa lokalnych odmian roślin uprawnych na powierzchni 18,14 ha. W wyniku wezwania strony przez organ do złożenia wyjaśnień co do powierzchni działek i ich maksymalnej kwalifikacji, skarżąca złożyła korektę wniosku, w której dokonała podziału działki rolnej A na działki A i F. Wobec ponownego wezwania skarżącej do złożenia wyjaśnień odnośnie rozbieżności wniosku z wykazem jednostki certyfikującej oraz w zakresie działki D, dokonała ona zamiany wniosku w zakresie pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne zmieniając wariant 5 uprawy warzywne (dla których zakończono okres przestawiania) na wariant 6 uprawy warzywne (w okresie przestawienia). Skarżąca złożyła również korektę wniosku, w której dokonała podziału działki rolnej D na działki D i DD. Załączyła kopię Planu Działalności Rolnośrodowiskowej zgodnie, z którym na działkach A, B, C, D i E o łącznej powierzchni 17,94 ha, po uprawie w 2011 r. żyta ozimego w 2012 r. uprawiana była soczewica jadalna. Wyjaśniła również, że błędne zadeklarowanie upraw w pakiecie rolnośrodowiskowym (upraw warzyw z certyfikatem zgodności - 2.5, zamiast upraw warzyw w okresie przestawiania - 2.6) było niezamierzone i spowodowane popełnieniem błędu przez doradcę wypełniającego wniosek, którego to błędu skarżąca nie zauważyła pomimo zapoznania się z Planem Działalności Rolnośrodowiskowej.