Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. II FSK 2206/13
Zarzut naruszenia art. 120 oraz art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej ma miejsce wówczas, gdy Sąd nie dostrzegł, że postępowanie interpretacyjne prowadzone było bez podstawy prawnej, lub z naruszeniem zaufania do organów podatkowych.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Stefan Babiarz, NSA Sławomir Presnarowicz, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. [...] sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Gl 1057/12 w sprawie ze skargi G. [...] sp. z o.o. z siedzibą w G. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 23 maja 2012 r. nr IBPBI/2/423-192/12/AK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G. [...] sp. z o.o. z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 1057/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę G. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w G. na interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Z uzasadnienia wynika, że spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe: spółka prowadzi, na podstawie udzielonego jej 27 września 1996 r. zezwolenia Ministra Przemysłu i Handlu, działalność gospodarczą na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomiczne. Zezwolenie to zostało udzielone do 25 lipca 2016 r. i określało indywidualne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Zezwolenie było kilkukrotnie zmieniane decyzjami Ministra Gospodarki. Po raz ostatni zezwolenie zmienione zostało, na wniosek spółki, decyzją Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2003 r. Decyzja określiła granicę dopuszczalnej wielkości pomocy publicznej polegającej na zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.