Wyrok NSA z dnia 24 września 2015 r., sygn. II FSK 2094/15
Jakkolwiek art. 91 O.p. zawiera odesłanie do stosowania przepisów K.c. wprost, a nie odpowiednio, nie powinno budzić wątpliwości, że odesłanie nie dotyczy takich przypadków, w których zobowiązanie podatkowe ciąży tylko na podatniku, a nie solidarnie na podatniku i osobie trzeciej. Ponieważ oboje małżonkowie są podatnikami opodatkowanymi łącznie, są jedną stroną postępowania i ciąży na nich jedno zobowiązanie podatkowe, toteż doręczenie zawiadomienia o zastosowaniu środka egzekucyjnego jednemu z nich ma skutek względem obojga. Prowadzi to do wniosku, że także skutek tego doręczenia w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ziszcza się wobec ich obojga.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Anna Dumas (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Protokolant Magdalena Gródecka, po rozpoznaniu w dniu 24 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 10 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Ke 86/15 w sprawie ze skargi W. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 18 kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Ke 86/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę W. B. i S. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 18 kwietnia 2012 r. w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym.
Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. prowadził postępowanie egzekucyjne w stosunku do majątku męża skarżącej na podstawie tytułu wykonawczego obejmującego należność skarżących z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. Wymieniony tytuł wykonawczy wystawiono w oparciu o ostateczną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 1 grudnia 2008 r. Organ zastosował środek egzekucyjny w postaci zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wynagrodzenie za pracę skarżącego, o czym zostali powiadomieni: zobowiązany - w dniu 8 października 2009 r., pracodawca - w dniu 12 października 2009 r. W odpowiedzi pracodawca poinformował, że realizacja zajęcia nie jest możliwa z uwagi na fakt, iż zobowiązany pobiera kwotę najniższego wynagrodzenia.