Wyrok NSA z dnia 13 października 2015 r., sygn. II FSK 2074/13
Problem opodatkowania w Polsce dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą w Polsce, będącego spółką kapitałową prawa cypryjskiego, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na Cyprze (rezydent na Cyprze) należy rozstrzygnąć w taki sposób, że spółka cypryjska uzyskuje w Polsce dochody przez swój zakład, którym jest spółka komandytowo-akcyjna, a osiągnięte w ten sposób zyski przedsiębiorstwa podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Aleksandra Brach, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. z siedzibą na Cyprze od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 2585/12 w sprawie ze skargi R. z siedzibą na Cyprze na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2012 r. nr IPPB5/423-152/12-5/DG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 2585/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "R." Limited z siedzibą na Cyprze (dalej jako "Spółka") na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie) z dnia 30 maja 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku wskazała, że jest spółką kapitałową, posiadającą osobowość prawną, będącą rezydentem Cypru. Planuje zainwestować posiadany kapitał w akcje spółki komandytowo-akcyjnej, prowadzącej działalność gospodarczą w Polsce. Akcje te nie będą się wiązać z przyznaniem Spółce jakiejkolwiek możliwości prowadzenia spraw spółki komandytowo-akcyjnej. Prawo to przysługiwać będzie komplementariuszowi, który jest rezydentem Polski. Spółka obejmie akcje w zamian za wkład pieniężny.